Maker kelime olarak yapan, üreten kişi olarak tanımlanıyor. Genel olarak teknoloji ve üretim teknolojilerini kullanarak üretim kültürü çevresindekilere ise Maker deniyor. Maker  özellikle çocuklara bu üretim kültürünü aşılamak, onlara kodlama, tasarım, mekanik, elektronik gibi günümüzün temel gereksinimlerini ve dijital üretim tekniklerini aşılayan bir harekettir.

“Yeni endüstri devrimi” olarak da adlandırılan Maker bir anlamda “Teknoloji” ile “Kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan ve kişilerin tüketimden üretime geçmesi, yeni ürünler üretmesi, yaratıcılığını , inovatif düşüncelerini kullanması, aynı eğilimdeki diğer kişilerle bir araya gelmesi anlamını taşıyor.

Maker destekli öğretim öğrencileri eğitimi tüketen kişiler olmaktansa üreten kişiler olmaya davet ederek eğitimde dönüşümü sağlamaktadır.Öğrencilerin yaratıcılığı teşvik edilirse kendi kendilerini yönlendirebilen ve bağımsız öğrenen kişiler olacaklardır.AÇI Koleji Maker Atölyesi desteğinde şekillenen öğretim modelinin temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim vardır.

Herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir felsefesini taşıyan öğrencilerimizin her biri birer maker olarak ortaya çıkardığı ürünlerle bizleri gururlandıracaklardır.

TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN NESİLLER YETİŞTİRİYORUZ

Öğrenciler bu atölye ile  problemlerin analizini yapıyor ve çözümler üretiyorlar. Eğitim, yaratıcılık ve inovasyon üzerine kuruluyor ve birlikte yeni fikirler ve çözümler yaratmaya ve bunları denemeye, yeni ürünler üretmeye ve bu ürünlerle ve süreç ile ilgili raporlar yazmayı içeriyor. Öğrencilerin, gelecekteki iş ortamlarına hazırlandığı ve ortak çalışmanın temel alındığı ve yanıtı tek ve kesin olamayan problem ve sorulara çözüm arandığı bu makerspace çalışma tarzının öğrencileri tüketici olmaktan fikir ve bilgi paylaşımı yaparak üretici olmaya yönettiği kesin. Amacımız öğrencilerin keşfetme, araştırma, işbirliği ve etkileşimle bilgilerini geliştirmek ve toplumu ve dünyayı anlamalarını ve toplumu ve dünyayı daha iyiye doğru değiştirmelerini sağlamaktır.